top of page

Pracujemy w nurcie gestalt i psychoanalitycznym

Psychoterapia Gestalt - podstawowe założenia

​

Psychoterapia Gestalt podkreÅ›la bazowÄ… rolÄ™ relacji terapeutycznej, rozumianej jako spotkanie dwóch osób. Relacja JA-TY, to szczególna forma kontaktu, oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. WażnÄ… cechÄ… tej relacji jest obecność terapeuty jako osoby empatycznej i autentycznej wobec klienta, a także akceptujÄ…cej go takim, jakim jest. Terapeuta utwierdza i towarzyszy klientowi w jego rozwoju. Utwierdzanie oznacza akceptacjÄ™ nie tylko tego, co klient sobie uÅ›wiadomiÅ‚, lecz także tego co alienuje czyli odrzuca. Terapeuta podczas dialogu jest otwarty na klienta, takiego jakim jest- co oznacza, że nie przyjmuje na jego temat wczeÅ›niejszych zaÅ‚ożeÅ„. Uważność terapeuty, próba spojrzenia na klienta jego oczami, zaangażowanie w dialog fenomenologiczny, pozwolenie by dziaÅ‚o siÄ™ to, co pomiÄ™dzy i tzw. dopuszczenie kontaktu, stwarza możliwość swobodnego przepÅ‚ywu uczuciowej energii miÄ™dzy klientem a terapeutÄ….

 

Dialog fenomenologiczny i samoświadomość

​

Spotkanie w dialogu fenomenologicznym jest jak zetkniÄ™cie siÄ™ dwóch osób, gdzie każda z nich jest zarówno aktywnÄ…, jak i biernÄ… wobec drugiej. W trakcie procesu terapeutycznego osoba staje siÄ™ tym, kim jest. Bowiem prawdziwa zmiana jest akceptacjÄ… siebie. Akceptacja jest jednoczeÅ›nie zmianÄ… i punktem wyjÅ›cia do przekraczania ograniczeÅ„ i podejmowania nowych zachowaÅ„.

Fundamentem psychoterapii Gestalt jest samoÅ›wiadomość czyli uÅ›wiadomienie emocji, myÅ›li, doznaÅ„ cielesnych i spostrzeżeÅ„. By umożliwić zmianÄ™, doprowadza siÄ™ do tego, by klient rozwinÄ…Å‚ w sobie swobodÄ™ wyboru w zakresie nowych sposobów odczuwania, myÅ›lenia i dziaÅ‚ania. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy uÅ›wiadomimy sobie aktualny sposób istnienia i odczuwania.

​

 
Relacja JA-TY
terapia-gestalt.jpg
psychoterapia gestalt
Holizm
Gestalt opiera siÄ™ na holistycznym widzeniu czÅ‚owieka- osoba jest caÅ‚oÅ›ciÄ… i integruje siebie w różnych obszarach swojego istnienia- fizycznym, psychicznym, spoÅ‚ecznym i duchowym. Ważnym celem pracy terapeutycznej jest uznanie przez klienta odpowiedzialnoÅ›ci za swój sposób funkcjonowania, za swoje rekcje, za swoje decyzje, za swój osobisty sposób istnienia.

Proces twórczy wiąże siÄ™ nie tylko jedynie z formÄ… ekspresji twórczej, ale jest „byciem” indywidualnej osoby w kontakcie z terapeutÄ…. Wymiar twórczoÅ›ci uwidacznia siÄ™ w fenomenologii spotkania dwóch osób, które sÄ… wyjÄ…tkowe przez fakt bycia sobÄ….

Rozwój kreatywnoÅ›ci czy rozwój twórczego myÅ›lenia w terapii Gestalt wiąże siÄ™ z przyjÄ™ciem tego co ma miejsce, akceptacjÄ… i próbowaniem nowych form wyrazu siebie.

TU i TERAZ

Podstawowa zasadÄ…, która warunkuje sposób pracy z klientem jest reguÅ‚a TU I TERAZ. Wszystko, co siÄ™ dzieje, ma miejsce w teraźniejszoÅ›ci. JesteÅ›my w teraźniejszoÅ›ci, co w praktyce oznacza, że wydarzenia z przeszÅ‚oÅ›ci, jak i myÅ›lenie o przyszÅ‚oÅ›ci rozpatrujemy w kategorii znaczenia tych zdarzeÅ„ w chwili obecnej.

Nie sposób nie wziąć pod uwagÄ™ szerszego kontekstu funkcjonowania jednostki w otoczeniu. Stanowi to cenne doÅ›wiadczenie, bowiem w tym kontakcie dokonuje siÄ™ nawiÄ…zanie relacji z innymi ludźmi. Åšwiadomość wÅ‚asnego „JA” tworzy siÄ™ poprzez wyodrÄ™bnienie w kontakcie ze Å›wiatem otaczajÄ…cym.

Istotnym w terapii jest domykanie całości, po uświadomieniu i przeżyciu, przychodzi czas na zasymilowanie doświadczenia i zamknięcie go np. zamknięcie procesu żałoby, straty. Niedokończone doświadczenie zaprząta uwagę i uniemożliwia pełne przeżycie teraźniejszości.

OstatniÄ… z zasad psychoterapii Gestalt stanowi samoregulacja, rozumiana jako naturalna tendencja do utrzymania stanu równowagi np. pozwolenie sobie na zÅ‚ość, gdy jÄ… czujemy; Å›mianie siÄ™ , gdy odczuwamy radość i jesteÅ›my szczęśliwi; wycofywanie siÄ™, gdy odczuwamy nadmiar bodźców lub zagrożenie i poszukiwanie doznaÅ„, gdy siÄ™ nudzimy.

Jak pisaÅ‚ J. Zinker- „Terapia Gestalt jest egzystencjalnym spotkaniem ludzi (…), pozwala czÅ‚owiekowi odkryć siÄ™ w czasie takiego spotkania (…) jest podobna do kreacji.” Osoba bÄ™dÄ…ca w terapii, poprzez twórcze zaangażowanie w proces posuwa siÄ™ w kierunku wiÄ™kszej Å›wiadomoÅ›ci siebie samej- swojego ciaÅ‚a, uczuć, swojego otoczenia.

 

 

gestalt warszawa mokotów

Psychoterapia Gestalt stwarza klientowi warunki sprzyjające swobodnemu rozwojowi, samorealizacji oraz urzeczywistnieniu własnej niepowtarzalnej egzystencji. Staje przed wyzwaniem wspomożenia jednostki w wyzwoleniu jej własnych ukrytych możliwości. Podstawowym celem psychoterapii jest stawanie się sobą.

Kotwica 1

Psychoterapia Psychoanalityczna

​

Psychoterapia psychoanalityczna jest metodÄ… pomocy psychologicznej opartÄ… na zaÅ‚ożeniach psychoanalizy i jest systematycznie rozwijana od czasów fundamentalnych odkryć Zygmunta Freuda. 

Jej podstawowÄ… ideÄ… jest pomoc w odkrywaniu i rozumieniu nieÅ›wiadomych myÅ›li i uczuć. Istotnym zaÅ‚ożeniem w psychoterapii psychoanalitycznej jest istnienie nieÅ›wiadomoÅ›ci (nieÅ›wiadomych konfliktów, myÅ›li, uczuć czy mechanizmów) oraz analiza tzw. przeniesienia czyli relacji pomiÄ™dzy terapeutÄ… a pacjentem, co ma prowadzić do zrozumienia i przepracowania trudnoÅ›ci intra i interpersonalnych pacjenta. 

​

​

psychoanaliza
Interpretacja
Terapia psychoanalityczna

Podstawowym narzÄ™dziem pracy psychoanalityka i psychoterapeuty pracujÄ…cego psychoanalitycznie jest interpretacja tego, co dzieje siÄ™ w nieÅ›wiadomej części umysÅ‚u pacjenta, w dużym stopniu dotyczy to tego co dzieje siÄ™ w sesji psychoanalitycznej. Psychoanalityk bada emocje pacjenta i sposób ich wyrażania, mechanizmy obronne, rozpoznaje powtarzajÄ…ce siÄ™ wzorce zachowania, przede wszystkim wchodzenia w relacje z innymi ludźmi, rozpoznaje znaczenie i dynamikÄ™ Å›wiata wewnÄ™trznego pacjenta – marzeÅ„ i fantazji, impulsów i pragnieÅ„.

ZwiÄ™kszenie Å›wiadomoÅ›ci wÅ‚asnych przeżyć w kontakcie z sobÄ… samym i w zwiÄ…zkach z innymi sprzyja lepszej adaptacji do wymogów życia; zwiÄ™ksza zdolność korzystania z wÅ‚asnych możliwoÅ›ci i pomaga akceptować ograniczenia. WażnÄ… częściÄ… pracy psychoanalitycznej jest siÄ™ganie do dzieciÅ„stwa oraz wczesnych relacji pacjenta z ważnymi dla niego osobami (gÅ‚ównie rodzicami, rodzeÅ„stwem), co pozwala gÅ‚Ä™biej zrozumieć wspóÅ‚czesne trudnoÅ›ci i umieÅ›cić je w szerszym kontekÅ›cie.

Terapia psychoanalityczna nie daje gotowych odpowiedzi ani rozwiÄ…zaÅ„, pomaga natomiast dojść samodzielnie do tych rozwiÄ…zaÅ„, poprzez zrozumienie istoty trudnoÅ›ci które blokujÄ… rozwój. Psychoterapia psychoanalityczna nie jest metodÄ… dyrektywnÄ… ani doradczÄ…. Nie skupia siÄ™ jedynie na usuniÄ™ciu objawów, jej celem jest również caÅ‚oÅ›ciowa poprawa funkcjonowania pacjenta w różnych sferach życia. Psychoterapia psychoanalityczna jest metodÄ… wymagajÄ…cÄ… ciekawoÅ›ci siebie, zaangażowania i wytrwaÅ‚oÅ›ci. 

bottom of page